dodano: 2012-04-22 16:57:13 odsłon: 10359

Rega

Rega
Rega – rzeka mająca początek w lesie Nadleśnictwa Świdwin
W opisie wykorzystałam fragmenty tekstów opublikowanych w Wikipedii, na stronie www.naszlaku.zachodniopomorskie.pl oraz w przewodniku kajakowym „Rega” Marka Lityńskiego.
Rega płynie na Pojezierzu Zachodniopomorskim i Pobrzeżu Szczecińskim. Ma długość 168 km i powierzchnię dorzecza 2725 km². Rega na niektórych odcinkach silnie meandruje i długości koryta jest zależna od dokładności pomiarów.
Źródło Regi znajduje się na wysokości 177,5 m n.p.m., ok. 300 m na południowy wschód od osady Imienko koło Bronowa. Dawniej za jezioro źródłowe Regi uważano jezioro Resko Górne na Pojezierzu Drawskim.
Rega płynie do Bałtyku, zataczając wielkie łuki na zachód i na południe. Posiada najdłuższy bieg spośród wszystkich rzek polskiego pobrzeża Bałtyku i najmniejszy spadek. Przepływa przez miejscowości: Świdwin, Worowo, Prusinowo, Łobez, Resko, Płoty, Gryfice, Trzebiatów, Mrzeżyno. W górnym biegu szerokość koryta wynosi 5-8 m, doliny do 0,5 km. Początkowo słabo ukształtowana dolina Regi po kilkunastu kilometrach staje się wyraźniejsza, od ujścia Starej Regi (Wysoczyzna Łobeska) ma wysokie krawędzie; prędkość nurtu wzrasta, szerokość doliny sięga 1 km, a szerokość koryta 15 m.
Główne dopływy Regi to Stara Rega, Reska Węgorza z Brzeźnicką Węgorzą, Piaskowa z Wilkową, Ukleja, Gardominka, Rekowa, Mołstowa, Błotnica. Najdłuższym dopływem Regi jest Mołstowa, a dopływem o największej zlewni jest rzeka Ukleja. W zlewni Regi znajduje się 136 jezior o powierzchni powyżej 2,0 ha. Na rzece wybudowano dwie zapory ziemne, które utworzyły zbiorniki retencyjne: Lisowski i Rejowicki. Na Redze znajdują się małe elektrownie wodne - w Prusinowie, Łobzie, Resku, Żerzynie, Likowie, Płotach, Smolęcinie, a także mała elektrownia na Młynówce - odnodze Regi.
Szlak Regi należy do ładniejszych szlaków kajakowych Polski. Rega jest dostępna dla kajaków już od 151,6 km, ale spływy najlepiej rozpocząć w Świdwinie (131 km) lub w Łobzie (107 km).
Do przedstawionych miejsc dotarłam samochodem oraz krótkodystansowym spacerem. Szczegółowo przedstawię poszczególne odcinki rzeki.
Kolejne opracowania dotyczyć będą Mogilicy, Drawy i Parsęty.
Rega, ujście do Bałtyku, Mrzeżyno
Rega, ujście do Bałtyku, Mrzeżyno
Rega, most drogowy, Mrzeżyno
Rega, most kolejowy, Nowielice
Rega, most dworcowy, Trzebiatów
Rega, most kolejowy, Trzebiatów
Rga, most kolejowy, Borzęcin
Rega, most kolejowy, Gryfice
Rega, Gryfice
Rega, mała elektrownia wodna, Gryfice
Rega, mała elektrownia wodna, Smolęcin
Rega, most kolejowy, Płoty
Rega, zamek stary, Płoty
Rega, mała elektrownia wodna, Likowo
Rega, Jez. Rejowickie, Taczały
Rega, ruina mostu, Żerzyno
Rega, mała elektrownia wodna, Żerzyno
Rega, mała elektrownia wodna, Resko
Rega, most kolejowy, Resko
Rega, most kolejowy, Resko
Rega, Łobez
Rega, mała elektrownia wodna, Łobez
Rega, most kolejowy, Prusinowo
Rega, most kolejowy, Worowo
Rega, zamek w Świdwinie
Rega, most kolejowy, Świdwin
Rega, most kolejowy, Rogalinko
Rega, most kolejowy, Grodziec
Rega, most, Bierzwnica
Rega, ok. Rycerzewka
Źródło Regi, Imienko


22 kwietnia 2012r. 10359