Świnoujście
ŚWINOUJŚCIE
(Swinemünde)
Miasto na prawach powiatu, siedziba gminy, port morski, uzdrowisko. Położone w północno-zachodnim krańcu województwa zachodniopomorskiego, u ujścia Świny do Morza Bałtyckiego. Jest to jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na 41 małych, niezamieszkanych wysepkach. Granice Świnoujścia obejmują powierzchnię 197,23 km².
Między wyspami Uznam i Wolin istnieje stałe i bezpłatne połączenie promowe, a wyspy Wolin i Karsibór łączy Most Piastowski (jedyny most rozpięty przez Starą Świnę).
Geograficzne położenie Świnoujścia i jego znaczenie dla handlu, gospodarki morskiej i obronności zdecydowało o budowie fortyfikacji u ujścia Świny. Kolejni gospodarze tych ziem akcentowali swoją obecność poprzez wznoszenie budowli obronnych. Do pocz. XVII w. prowizoryczne umocnienia wznosili tutaj książęta pomorscy, później Duńczycy i Szwedzi, a na przełomie XVIII i XIX w. Prusacy i Francuzi, wtedy to świnoujska twierdza dysponowała czterema rozbudowanymi fortami, uzbrojonymi w ciężką artylerię nadbrzeżną i licznymi fortyfikacjami betonowymi. Podczas I wojny światowej Świnoujście było dużą bazą cesarskiej marynarki, jednak nie stoczono tutaj żadnych walk. W okresie międzywojennym i podczas II wojny świnoujski port był największą bazą Kriegsmarine na Bałtyku. Po wojnie większość dawnych umocnień niemieckich wykorzystano do celów wojskowych.
Muzeum rybołówstwa mieści się w budynku dawnego ratusza miejskiego z 1809 r.
Kościół parafialny p.w. Chrystusa Króla zbudowany w latach 1788-92 na miejscu gotyckiej budowli, w 1881 r. dobudowana została wieża. W nawie głównej znajduje się podwieszony pod sufitem drewniany model korwety z 1814 r.
Falochrony
Fort Anioła
Fort Wschodni
Fort Zachodni
Latarnia Morska
Stanowisko dowodzenia baterii Göben
Świnoujście - Karsibór