loading...

SWOŁOWO
(Schwolow)
Pow. słupski, Gm. Słupsk.
Wieś położona 13 km na zachód od Słupska. Swołowo - stolica „Krainy w kratę”. Jest to wieś o najlepiej zachowanym w okolicach Słupska regionalnym budownictwie szkieletowym z wzorcowym przykładem pomorskiej owalnicy. W środku wsi, na cieku zwanym Zieloną Strugą, spiętrzona woda tworzy mały staw, pełniący funkcje gospodarcze i rekreacyjne.
            Kościół filialny p.w. Wniebowzięcia NMP zbudowany prawdopodobnie przez joannitów w XV w. w stylu gotyckim, przebudowany w XVII w., rozbudowany w XIX w. Obiekt zabytkowy - nr rej. A-315 z 02.02.1961 r.
            Przy kościele znajduje się kamienna stela – pomnik poświęcony mieszkańcom wsi poległym w I wojnie światowej, obecnie wykorzystywany jako podstawa figury Maryi. Brak nazwisk poległych.
            Zespół zabytkowych zagród z końca XVIII i XIX w.

            Zagroda „Albrechta” z XIX w. Muzeum Pomorza Środkowego w 2002 r. przejęło zagrodę nr 8, która stanowi typową czworoboczną zagrodę. Ostatnim niemieckim jej gospodarzem był Gerhard Albrecht, którego rodzina, jak wielu innych mieszkańców tych ziem, po 1945 r. została przymusowo wysiedlona za Odrę. W latach 2006-2008 w ramach programu ZPORR zrekonstruowano zabytkowe obiekty tworzące zagrodę „Albrechta”. Wjazd na podwórze odbywa się przez budynek bramny. W głębi stoi piętrowy budynek mieszkalny, po lewej stronie znajduje się stodoła, a po prawej - budynek inwentarski. W ogrodzie za domem usytuowany jest budynek pełniący funkcję pralni i magazynu na zboże.
            Pięknie tutaj jest, zwłaszcza latem, gdy niebo błękitne a pobielone ściany przeplecione ciemnymi belkami układają się w kratę.

W krainie w kratę W krainie w kratę
Zagroda Albrechta - budynek inwentarski Zagroda Albrechta - budynek inwentarski
Zagroda Albrechta - budynek gospodarczy Zagroda Albrechta - budynek gospodarczy
Zagroda Albrechta Zagroda Albrechta
Zagroda Albrechta Zagroda Albrechta
Zagroda Albrechta Zagroda Albrechta
Zagroda z XIX w. Zagroda z XIX w.
Zabudowa wokół stawu Zabudowa wokół stawu
Zabytkowe zagrody Zabytkowe zagrody
Zielona Struga Zielona Struga
Pomnik poległych w I wojnie światowej Pomnik poległych w I wojnie światowej
Kościół z XV w. Kościół z XV w.
04 marca 2009r. 2907 Drukuj
2007 - 2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone | email: atka66@wp.pl

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne