loading...

STARGARD
(Stargard)
Miasto powiatowe położone 35 km na południowy-wschód od Szczecina. Niezaprzeczalny klejnot Pomorza.
            Kolegiata Najświętszej Marii Panny - Królowej Świata - z XIII-XIV, XVII w. jest  najcenniejszym zabytkiem na Pomorzu Zachodnim.
            Polecam podziwianie widoków z trzech kondygnacji wieży udostępnionej dla zwiedzających.
            Kamieniczka gotycka (Dom Protzena, Stary Dom) z XV,  XVI w. Po zniszczeniach w 1945 r. odbudowana w latach 1955-1959. Aktualnie znajduje się w niej Szkoła Muzyczna.
            Ratusz z lat 1250 – 1280. Ratusz był wielokrotnie przebudowywany. Ok. 1569 r. fasada zachodnia otrzymała piękny późnogotycki szczyt z maswerkową dekoracją. Po zniszczeniach wojennych budynek odbudowany w latach 1948-61.
            Odwach z 1720 r. Pierwotnie służył jako główna wartownia wojsk królewskich. Dwie kondygnacje przykryte dachem polskim łamanym. Frontowa część fasady posiada trójarkadowy podcień, przechodzący w loggię, wspartą na czterech filarach.
            Baszta Jeńców (Baszta Kowalska) wysokości 13 m,  zbudowana w XIV/XV w. Pieczę nad basztą sprawował cech kowalski.
            Basteja została zbudowana w XV w. jako wzmocnienie Baszty Tkaczy, jako element fortyfikacji miejskich wysunięta była przed lico murów obronnych. Obecnie znajduje się w niej oddział stargardzkiego Muzeum Miejskiego.
            Baszta Tkaczy (Lodowa, Wieża Sukienników) wysokości 31 m, zbudowana w 1450 r. i przebudowana w 1539 r. przez cech tkaczy. Składa się z ośmiu pięter oraz lochu więziennego.
            Mury obronne, dolna część muru (szer. 1,5 m, wys. ok. 7,5 m) zbudowana jest z głazów narzutowych, pochodzi z końca XIII w., górna część wykonana z cegły na początku XV w. W murach osadzone są cztery bramy: Pyrzycka, Świętojańska, Młyńska, Wałowa. Długość murów wynosiła 2260 m. Do dnia dzisiejszego pozostało około 1040 m długości.
            Brama Pyrzycka z XIII w., rozbudowana w XV w. Strzegła ona wjazdu do miasta od strony Pyrzyc.
            Dom Klecanów, kamienica mieszczańska z XV w.  jako oficyna spełniająca role magazynu. W XVI w. przebudowana na potrzeby mieszkalne  najzamożniejszego rodu kupieckiego w Stargardzie. Zniszczeniu uległ w 1945 r. Odbudowany w latach 1969 - 1975 r. Obecnie budynek Biblioteki Miejskiej.
            Kościół Świętego Ducha z XIX w. , neogotycki.
            Baszta Morze Czerwone zbudowana w 1513 r. w stylu romańskim, 34 m wysokości. W 1868 r. przebito pod nią przejście. Najokazalsza baszta miejska w Polsce. Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi od „morza krwi” przelanego podczas obrony miasta w czasie wojny trzydziestoletniej.
            Wieża ciśnień z 1896 - 97 r., neogotycka, wysokości 65 m, bogato zdobiona elewacja. Rzadki, tej klasy, zabytek techniki XIX w.
            Cerkiew św. św. Piotra i Pawła z 1889/90 r., neogotycka.
            Arsenał (zbrojownia) z XV w., zbudowany z cegły, służył jako magazyn i miejsce produkcji broni używanej przez mieszczan do obrony Stargardu, później mieściła się tu mennica, a w XIX w. – więzienie, od pocz. XX w. - w ruinie.
            Brama Świętojańska z XV w., strzegła wjazdu do miasta od strony Szczecina. Rozebrana w 1842 r. W II poł. XIX w. na miejscu bramy wybudowano ostrołukowy tunel, łączący Stare Miasto z centrum.
            Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela  z k. XII, XV w., późnogotycki, halowy, zbudowany z cegły. Strzelisty hełm wieży (łączna wys. 99 m) pochodzi z lat 1892/93.
            Brama Młyńska (Portowa), unikat w skali europejskiej, dwukondygnacyjna budowla z cegły o dwóch ośmiobocznych wieżach o wysokości 28 m. Powstała w początku XV w. Pełniąc role obronną zamykała drogę wodną do stargardzkiego portu. Pod łukowatym przejściem przepływa rozgałęzienie Iny (Kanał Młyński).
            Baszta Białogłówka z I poł. XV  w., 30 m wysokości.   Podstawa budowli o kształcie kwadratu przechodzi w wyższych partiach w cylinder. Nazwa pochodzi od koloru stożka lub, jak chce legenda, od broniących jej białogłów.
            Brama Wałowa została z I poł. XV w. Pełniła funkcje obronną. Strzegła miasto od strony traktu prowadzącego z Gdańska do Białogardu.
            Arsenał z XV w. służył jako magazyn i miejsce produkcji broni używanej przez mieszczan do obrony Stargardu. Później mieściła się tu mennica, w XIX w. - więzienie. Po zniszczeniach wojennych odbudowany w latach 1974 – 1977.
            Krzyż pokutny wykonany z jednej płyty wapienia gotlandzkiego. Wysokość 2,76 m. Postawiony w miejscu śmierci Hansa Billeke. Jest największym krzyżem pokutnym w Polsce. Inskrypcja brzmi: „W roku 1542 zabity Hans Billeke przez Lorenza Madera żelaznym łomem (drągiem), jego matki siostrzeniec".
            Międzynarodowy Cmentarz Wojenny przy ul. Reymonta. Cmentarz został założony w 1914 r. Pochowano na nim 95 jeńców zmarłych w czasie I wojny światowej, głównie Rosjan, ale także Serbów, Rumunów i Portugalczyków.
            Pochowano tutaj również jeńców różnych narodowości z okresu II wojny światowej, przebywających w Stalagu IID Stargard oraz Oflagu II C Woldenberg (Dobiegniew) (369 jeńców, w tym: 56 polskich, 68 francuskich, 13 marokańskich, 7 angielskich, 22 włoskich, 15 belgijskich, 55 jugosłowiańskich,132 radzieckich, 1 holenderski). Około 1950 r. część zwłok jeńców została ekshumowana przez rodziny do Anglii, Francji i Włoch. Po wojnie chowano tutaj żołnierzy radzieckich, których groby były rozproszone na terenie powiatów stargardzkiego, choszczeńskiego i pyrzyckiego. Obecnie spoczywa tu ok. 5000 żołnierzy.

 

Na 15-tym południku Na 15-tym południku
Cóż to za pomnik? Cóż to za pomnik?
międzynarodowy cmentarz wojenny międzynarodowy cmentarz wojenny
tunel tunel
dom klecanów dom klecanów
barama pyrzycka barama pyrzycka
baszta morze czerwone baszta morze czerwone
basteja basteja
basteja basteja
baszta tkaczy baszta tkaczy
baszta tkaczy baszta tkaczy
kościół św Jana kościół św Jana
kościół św Ducha kościół św Ducha
brama portowa brama portowa
mury obronne mury obronne
wieża ciśnień wieża ciśnień
baszta białogłówka baszta białogłówka
baszta jeńców baszta jeńców
arsenał arsenał
kamieniczka gotycka kamieniczka gotycka
brama wałowa brama wałowa
brama wałowa brama wałowa
ratusz, odwach ratusz, odwach
obraz w ramie z tablicy poległych obraz w ramie z tablicy poległych
wejście na wieżę wejście na wieżę
Kolegiata NMP Kolegiata NMP
04 lutego 2007r. 23 lipca 2016r. 6293 Drukuj
2007 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone | email: atka66@wp.pl

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne