Świnoujście - KARSIBÓR
(Kaseburg)
Dzielnica Świnoujścia.
Osada Karsibór położona jest na sztucznej wyspie Karsibór, która jest trzecią, zamieszkałą wyspą Świnoujścia o powierzchni ok. 14 km2. Wyspa powstała w latach 1874-1880 przez przekopanie południowo-wschodniego fragmentu wyspy Uznam kanałem, który skrócił drogę wodną ze Świnoujścia do Szczecina. Od południa otoczona jest wodami Zalewu Szczecińskiego, na północy granicę wyspy stanowią ramiona Starej Świny. Na wschód rozciąga się kraina ponad 40 wysp wstecznej delty Świny. Na północy wyspy znajduje się ptasi rezerwat - Karsiborska Kępa, na terenie którego występuje ogółem ponad 140 rzadkich gatunków ptaków.
Kościół filialny p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP z XV w., przybudowany w 1826 r. Obiekt zabytkowy - nr rej. 214 z 05.02.1957 r.
Basen u- bootów, betonowa konstrukcja, znajduje się miedzy Mostem Piastowskim a wsią Karsibór w sztucznej zatoczce Świny. Od 1944 r. była tu baza łodzi podwodnych 4 szkolnej flotylli Kriegsmarine ze Szczecina, kutrów torpedowych i promów 8 AF - Flotille.
Pomnik lotników RAF. W południowej części wyspy, w karsiborskim lesie, znajduje się pomnik (fragment skrzydła zestrzelonego samolotu) upamiętniający miejsce upadku zestrzelonego bombowca „Lancaster” z 617 Dywizjonu RAF. Samolot został zestrzelony 16.04.1945 r. podczas nalotu bombowego alianckiego lotnictwa na cumujący na kanale krążownik „Lützow”. W 1949 r. prochy sześciu pochowanych tutaj lotników przeniesiono na cmentarz garnizonowy w Cytadeli Poznańskiej.
Zabytkowy cmentarz - zachowały się na nim nieliczne kamienne nagrobki oraz żeliwne ogrodzenia grobów. Znalazłam tu nagrobek żołnierza poległego w I wojnie światowej.