loading...

BIAŁOGARD
(Belgard)
            Miasto powiatowe położone 30 km na południowy-zachód od Koszalina.
            Kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny wzniesiony w początku XIV w. w okresie budowy murów miejskich. Murowany z cegły o układzie wendyjskim, na fundamencie kamiennym. Wielokrotnie trawiony przez liczne pożary (1506, 1517, 1677 r.). Trójnawowa bazylika z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Przylegająca od zachodu czterokondygnacyjna wieża na planie kwadratu. W latach 1838–1840 gruntownie odremontowany. Wieża z szerokim portalem nakryta barokowym hełmem miedzianym pochodzi z 1880 r. Trzy obecne stalowe dzwony pochodzą z 1922 r. Obiekt zabytkowy – nr rej. 40 z 25.09.1954 r.
            Kościół p.w. św. Jerzego. Wybudowany ok. XIV w. Pierwotnie w miejscu obecnego kościoła znajdowała się kaplica i dom trędowatych. Kościół jest orientowany, murowany z cegły o wątku wendyjskim (ściany korpusu) i gotyckim (ściana frontowa). Wejście do kościoła w osi wieży, ostrołukowe. Kościół oszkarpowany, otwory okienne ostrołukowe. Do roku 1945 kościół użytkowany był jako kaplica cmentarna obrządku ewangelickiego. Obiekt zabytkowy – nr rej.  243 z 19.03.1960 r.
            Brama Wysoka, zwana Połczyńską. Wybudowana została w XIV w. za planie prostokąta z przejazdem ostrołukowym. Jest to budowla dwukondygnacyjna, przykryta dachem dwuspadowym. Podobnie jak mury obronne zbudowana została z cegły na kamiennym fundamencie. Wysokość bramy wynosi 10 m. Obecna forma jest wynikiem licznych przebudowań. Brama pełniła różne funkcje: więzienie do 1921 roku, później muzeum. Obecnie mieści się w niej Galeria Miejska. Obiekt zabytkowy – nr rej.  41 z 25.09.1954 r.
            Mury obronne.  Najstarsza część Białogardu w XIV w. otoczona została murami obronnymi z kamienia i cegły, mury sięgały 7-9 m wysokości i miały metr grubości. Fragmenty odrestaurowanych murów obejrzeć można w kilku miejscach, spacerując wokół Starego Miasta ulicą Matejki. Obiekt zabytkowy – nr rej. 85 z 25.05.1955 r.
            Stary Ratusz jest klasyczną kamienicą kupiecką wzniesioną w 1827 r. Obiekt zabytkowy – nr rej. 43 z 25.09.1954 r.
            Wieża Ciśnień - zbiornik wody pitnej, jeden z elementów sieci wodno-kanalizacyjnej wybudowanej w 1921 r. przez ówczesne władze miejskie. Jest to budowla betonowa o wysokości 18,75 m, wybudowana w kształcie walca.
            Dworzec kolejowy - wybudowany w latach 1857-60, w okresie budowy linii kolejowej Szczecin - Gdańsk z odgałęzieniem z Białogardu do Kołobrzegu. Budynek o konstrukcji szachulcowej. W końcu lat 90-tych XX w. budynek został wyremontowany z zachowaniem pierwotnego wyglądu.

Kościół św. Jerzego Kościół św. Jerzego
Ołtarz boczny w nawie północnej Ołtarz boczny w nawie północnej
Herb Hechthausen - ołtarz główny Herb Hechthausen - ołtarz główny
Ostatnia wieczerza w predelli Ostatnia wieczerza w predelli
Herby von Kleist i von Retzow Herby von Kleist i von Retzow
Dworzec kolejowy Dworzec kolejowy
Dworzec kolejowy Dworzec kolejowy
Mosty i wiadukty wąskotorówki Mosty i wiadukty wąskotorówki
Herb von Kleist Herb von Kleist
Herb von Hagen Herb von Hagen
Kościół NMP Kościół NMP
tablica z pomnika w Nawinie tablica z pomnika w Nawinie
lapidarium lapidarium
cmentarz żołnierzy radzieckich cmentarz żołnierzy radzieckich
Kościół św. Jerzego Kościół św. Jerzego
brama wysoka brama wysoka
d. hala fabryczna d. hala fabryczna
wieża ciśnień wieża ciśnień
stary ratusz stary ratusz
mury miejskie mury miejskie
kościół NMP kościół NMP

  • Białogard, pomnik

    30 czerwca 2012r. 4503 38
  • 20 stycznia 2007r. 22 stycznia 2019r. 8590 Drukuj
    2007 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone | email: atka66@wp.pl

    projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne