loading...
Rega
Rega – rzeka mająca początek w lesie Nadleśnictwa Świdwin
W opisie wykorzystałam fragmenty tekstów opublikowanych w Wikipedii, na stronie www.naszlaku.zachodniopomorskie.pl oraz w przewodniku kajakowym „Rega” Marka Lityńskiego.
Rega płynie na Pojezierzu Zachodniopomorskim i Pobrzeżu Szczecińskim. Ma długość 168 km i powierzchnię dorzecza 2725 km². Rega na niektórych odcinkach silnie meandruje i długości koryta jest zależna od dokładności pomiarów.
Źródło Regi znajduje się na wysokości 177,5 m n.p.m., ok. 300 m na południowy wschód od osady Imienko koło Bronowa. Dawniej za jezioro źródłowe Regi uważano jezioro Resko Górne na Pojezierzu Drawskim.
Rega płynie do Bałtyku, zataczając wielkie łuki na zachód i na południe. Posiada najdłuższy bieg spośród wszystkich rzek polskiego pobrzeża Bałtyku i najmniejszy spadek. Przepływa przez miejscowości: Świdwin, Worowo, Prusinowo, Łobez, Resko, Płoty, Gryfice, Trzebiatów, Mrzeżyno. W górnym biegu szerokość koryta wynosi 5-8 m, doliny do 0,5 km. Początkowo słabo ukształtowana dolina Regi po kilkunastu kilometrach staje się wyraźniejsza, od ujścia Starej Regi (Wysoczyzna Łobeska) ma wysokie krawędzie; prędkość nurtu wzrasta, szerokość doliny sięga 1 km, a szerokość koryta 15 m.
Główne dopływy Regi to Stara Rega, Reska Węgorza z Brzeźnicką Węgorzą, Piaskowa z Wilkową, Ukleja, Gardominka, Rekowa, Mołstowa, Błotnica. Najdłuższym dopływem Regi jest Mołstowa, a dopływem o największej zlewni jest rzeka Ukleja. W zlewni Regi znajduje się 136 jezior o powierzchni powyżej 2,0 ha. Na rzece wybudowano dwie zapory ziemne, które utworzyły zbiorniki retencyjne: Lisowski i Rejowicki. Na Redze znajdują się małe elektrownie wodne - w Prusinowie, Łobzie, Resku, Żerzynie, Likowie, Płotach, Smolęcinie, a także mała elektrownia na Młynówce - odnodze Regi.
Szlak Regi należy do ładniejszych szlaków kajakowych Polski. Rega jest dostępna dla kajaków już od 151,6 km, ale spływy najlepiej rozpocząć w Świdwinie (131 km) lub w Łobzie (107 km).
Do przedstawionych miejsc dotarłam samochodem oraz krótkodystansowym spacerem. Szczegółowo przedstawię poszczególne odcinki rzeki.
Kolejne opracowania dotyczyć będą Mogilicy, Drawy i Parsęty.
Mój artykuł o Redze: www.westernpomerania.com.pl/?art_id=1627
29 sierpnia 2012r. 5221 Drukuj
2007 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone | email: atka66@wp.pl

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne