
GRYFICE
(Greifenberg)
Powiat gryficki, Gm. Gryfice
Miasto – siedziba powiatu.
Kościół farny p.w. Wniebowzięcia N.M.P. z końca XIII w., gotycki, należy do największych budowli sakralnych w północnej części Pomorza Zachodniego. Wieża z pocz. XV w. Obiekt zabytkowy – nr rej. 88 z 4.05.1956 r.
Brama Wysoka usytuowana jest w południowej części miasta przy rozwidleniu szlaków komunikacyjnych: do Kamienia i Stargardu. Istniała już w 1300 r. Trójkondygnacyjna Brama zawiera w pierwszym poziomie ostrołukowy otwór przejazdowy. Zabytek.
Brama Kamienna zwana niegdyś Młyńską, położona jest w północnej części miasta u wylotu drogi do Trzebiatowa. Swoją nazwę zawdzięcza młynowi kamiennemu usytuowanemu w jej pobliżu. Wzmiankę o niej możemy odnaleźć już 1333 roku. Zabytek.
Baszta Prochowa znajduje się w północno-zachodnim narożniku dawnych obwarowań, w pobliżu rzeki. Baszta spełniała rolę wieży strzelniczej, została zbudowana na przełomie XIV/XV wieku w stylu gotyckim. Zabytek.
Kaplica p.w. Św. Jerzego, gotycka z przełomu XV/XVI w. usytuowana w obrębie cmentarza. Zabytek.
Fragmenty murów obronnych. Wzniesione w XIII i XIV w. Zachowały się niewielkie fragmenty przy ul. Wałowej oraz na odcinku pomiędzy Bramą Wysoką a Regą.
Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Kolej wąskotorowa łącząca Gryfice z miejscowościami nadmorskimi powstała jako jedna z pierwszych na Pomorzu Zachodnim.