GRZYBNICA
(Alt Griebnitz)
Powiat koszaliński, Gm. Manowo.
Wieś położona 13 km na południowy-wschód od Manowa.
Rezerwat Archeologiczny „Kamienne Kręgi w lesie Grzybnickim” znajduje się w pobliżu szosy Koszalin – Poznań. Dojazd do rezerwatu jest dobrze oznaczony.
Rezerwat ma powierzchnię 3 ha i obejmuje uroczysko leśne, gdzie znajdują się cmentarzyska skandynawskich Gotów. Zwoływano tu wiece i grzebano zmarłych w okresie 150 lat, w latach od ok. 70 do 200 roku naszej ery. Kręgi kamienne w Lesie Grzybnickim zostały odkryte w 1974 r., a rezerwat utworzono w 1979 r.
Nagrobki na cmentarzysku mają formę wieńców kamiennych i kurhanów kamienno-ziemnych.
W lesie Grzybnickim zachowało się pięć kręgów kamiennych. Każdy z nich składa się z piaszczystego koliska otoczonego głazami pionowo wkopanymi w regularnych odstępach. W środku każdego koliska wkopane są głazy w kształcie steli. Dwa duże kręgi mają średnicę 37,5 m, dwa mają średnicę 13 m, a najmniejszy - 8 m.
W kręgu „książęcym” ustawiono 33 głazy w odstępach 3,5 m. Zachowało się ich 20. Wszystkie głazy były dokładnie obłożone polnymi kamieniami.
Krąg kapłański ma średnicę 37,5 m, z 30 głazów w kręgu zachowało się 17. W środku znajduje się wewnętrzny krąg złożony z czterech kamieni.
Krąg „sędziowski” ma średnicę 13 m, składał się z 13 głazów ustawionych w odstępach 2,5 m.
Krąg „kobiecy" lub „transowy” ma średnicę 8 m, w środku - stela kamienna.
Krąg „mistrzowski” lub „szamański" o średnicy 15 m, na obwodzie obsypany jest wałem ziemnym.
Radiesteci twierdzą, że kręgi megalityczne promieniują energią.