
MYŚLIBÓRZ
(Soldin)
Pow. myśliborski.
Miasto powiatowe położone 57 km na południe od Szczecina, 32 km na północny-zachód od Gorzowa Wlkp..
Kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela, kolegiata. Pierwotnie była to budowla granitowa, w ścianach prostokątnego prezbiterium późnogotyckiego kościoła znajdują się znaczne partie murów pierwotnej budowli z XIII w. Obecna budowla została wzniesiona z kamienia i cegły w stylu gotyckim na początku XV w. Jest to orientowany, trzynawowy, halowy kościół z kwadratową wieżą od zachodu. Obiekt zabytkowy - nr rej. Kl.-V-O/28/55 z 30.07.1955 r. oraz 246 z 27.04.1979 r.
Klasztor dominikański z 2. poł. XIII w. Do obecnych czasów zachował się kościół klasztorny i zachodnie skrzydło klasztoru, w którym mieści się biblioteka. Obiekt zabytkowy - nr rej. Kl.-V-O/13/55 z 22.04.1955 r. oraz 252 z 27.04.1979 r.
Kościół klasztorny z 2 połowy XIII w., obecnie Myśliborski Ośrodek Kultury, gotycki, orientowany, jednonawowy, salowy, murowany z cegły, z przyporami. Wieża szachulcowa pochodzi z 1738 r. Wejście od północy stanowi dwudzielny portal z ok. 1300 r., zdobiony terrakotowymi liśćmi i gronami winorośli oraz liśćmi i żołędziami dębu.
Kaplica p.w. Św. Ducha z XIV w., gotycka, zbudowana z ciosów granitowych i z cegły, obecnie Muzeum Pojezierza Myśliborskiego. Dawniej budynek służył jako szpital św. Ducha, spichlerz soli oraz magazyn.
Kaplica szpitalna p.w. św. Gertrudy z XV w., gotycka, zbudowana z cegły, wejście do kaplicy zdobi portal o łuku gotyckim. Obecnie mieści się tutaj pracownia plastyczna.
Kaplica „Jerozolimska” z 1514 r., niewielka budowla ceglana z posadzką poniżej poziomu ulicy, otynkowana. Prawdopodobnie stanowiła ostatnią stację drogi krzyżowej przed murami miejskimi. Wewnątrz kopia późnogotyckiego krucyfiksu (oryginał znajduje się w Myśliborskim Muzeum Regionalnym).
Mury miejskie z k. XIII, XIV-XV w., zbudowane z głazów narzutowych i uzupełniane cegłami. Długość murów otaczających miasto wynosiła ok. 1900 m. W ciągu murów znajdowały się trzy bramy i 49 baszt, głównie łupinowych. Obwarowania były wzmocnione wałem i podwójnym pierścieniem fos. Do czasów dzisiejszych zachowały się dwie bramy i fragmenty murów.
Baszta Prochowa z XIII-XIV w. - jedyna zachowana baszta, cylindryczna, zbudowana z cegły, zwieńczona krenelażem i stożkowym hełmem. Pierwotne wejście do wnętrza znajdowało się na wysokości dawnego muru obronnego.
Brama Nowogródzka (Gorzowska) z XIV w., zbudowana z cegły na planie kwadratu, ozdobiona blendami, wzmocniona skarpami. Przez bramę wiodła droga do Nowogródka i Gorzowa.
Brama Pyrzycka (Szczecińska) z XIV w., zbudowana z cegły na planie kwadratu, zdobiona blendami. Przez bramę wiodła droga do Pyrzyc i Szczecina.
Ratusz z 1771 r., klasycystyczny. Pierwszy ratusz spłonął wraz z miastem w 1539 r., drugi istniał w latach 1622-1771.
Wiatrak holenderski z XIX w. zbudowany z cegły na tzw. Młyńskiej Górze.
Kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego zbudowany z cegły w latach 1905-1907, neogotycki.