loading...

PIŁA – cmentarze
(Schneidemühl)
Woj. wielkopolskie, pow. pilski.
Miasto powiatowe położone 90 km na północ od Poznania.

            Cmentarz jeniecki położony jest na południowo-wschodnich obrzeżach Piły, ok. 2,5 km od centrum miasta, 0,4 km od przystanku kolejowego Piła Leszków, przy asfaltowej drodze łączącej szosy do Kaczor i Ujścia. Jest to miejsce pochówku ponad 2600 jeńców wojennych z armii państw ententy z okresu I wojny światowej, zmarłych w niemieckim obozie jenieckim w Pile. Ze względu na ciężkie warunki bytowe jeńcy masowo umierali, szerzyły się choroby zakaźne - cholera, dur brzuszny, dyzenteria. W obozie równocześnie mogło przebywać ok. 45 tys. jeńców. Cmentarz został utworzony w 1915 r., zajmuje powierzchnię 2,07 ha, jest podzielony na dwanaście kwater według przynależności narodowej i wyznaniowej. Najwięcej spoczęło tutaj żołnierzy armii rosyjskiej. W okresie międzywojennym część ciał żołnierzy francuskich i brytyjskich ekshumowano i przeniesiono do ich ojczyzn. Do dzisiaj przetrwały trzy pomniki upamiętniające żołnierzy zmarłych w obozie oraz nieliczne nagrobki.
            Cmentarz wojenny żołnierzy radzieckich i polskich poległych w walkach o wyzwolenie Piły i w późniejszych bojach znajduje się naprzeciwko cmentarza jenieckiego. Na cmentarzu tym pochowano 1372 żołnierzy radzieckich, 185 żołnierzy polskich.
            Cmentarz choleryczny położony w lesie, przy trasie w kierunku Bydgoszczy. Spoczywa tutaj 148 jeńców armii rosyjskiej, którzy zmarli na cholerę w listopadzie 1914 roku.
            Cmentarz niemiecki z kwaterą upamiętniającą poległych w I wojnie światowej. Cmentarz znajduje się w lesie, po zachodniej stronie ulicy Mickiewicza. Niełatwo do niego dotrzeć, a że sukcesywnie zarasta krzewami – nie jest tam bezpiecznie. Zachowały się rozrzucone nagrobki i głazy.

 

Nagrobki na cmentarzu przy ul. Mickiewicza Nagrobki na cmentarzu przy ul. Mickiewicza
Zapomniany cmentarz Zapomniany cmentarz
Poległy - grób rodzinny Poległy - grób rodzinny
Cmentarz choleryczny Cmentarz choleryczny
Cmentarz wojenny Cmentarz wojenny
Kwatera muzułmańska Kwatera muzułmańska
Macewa Macewa
Dla porównania wysokości Dla porównania wysokości
„Jest jeszcze odpoczynek dla ludu Bożego” „Jest jeszcze odpoczynek dla ludu Bożego”
Pomnik jeńców rosyjskich pochodzenia niemieckiego Pomnik jeńców rosyjskich pochodzenia niemieckiego
Pomnik żołnierzy narodowości polskiej, litewskiej i łotewskiej Pomnik żołnierzy narodowości polskiej, litewskiej i łotewskiej
Pomnik żołnierzy brytyjskich Pomnik żołnierzy brytyjskich
Kwatera brytyjska Kwatera brytyjska
Dla porównania wysokości Dla porównania wysokości
Pomnik przy wejściu na cmentarz Pomnik przy wejściu na cmentarz
07 lutego 2010r. 4937 Drukuj
2007 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone | email: atka66@wp.pl

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne